Jakie łyżwy kupić? Wybieramy łyżwy dla dziecka

 

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami, wiele osób bardzo intensywnie myśli już o uprawianiu sportów zimowych. Jeśli zastanawiacie się nad zakupem odpowiedniej pary łyżew dla siebie lub swojego dziecka to świetnie trafiliście!

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze płozy i buta łyżwiarskiego? Czy sztywność cholewki jest ważna? Jaki rozmiar wybrać?

Płoza figurowa czy hokejowa?

Jeśli nasze dziecko dopiero zaczyna przygodę z łyżwiarstwem, trzeba pomyśleć o odpowiedniej płozie, która zapewni mu najlepszą możliwą stabilizację podczas jazdy i pomoże złapać równowagę.

Dobrym wyborem będzie w tym przypadku płoza figurowa. Charakteryzuje się ona dość małym wygięciem na końcach. Dzięki temu ma ona większą niż płoza hokejowa powierzchnię styku z taflą lodu i daje najlepszą możliwą stabilizację.

Płoza hokejowa (lub tzw. płoza rekreacyjna, która bardzo przypomina płozę hokejową) ma już duże zakrzywienia na końcach. Umożliwiają one wprawdzie hokeistom szybkie zwroty i skręty, jednak jeśli dziecko nie potrafi jeszcze dość dobrze utrzymać równowagi na łyżwach, to będzie się na takiej płozie często wywracać.

Jak wybrać kształt łyżwy?

Bardzo istotną kwestią podczas doboru odpowiedniej pary łyżew jest kształt buta łyżwiarskiego. Powinien on być jak najbardziej zbliżony i dopasowany do kształtu stopy. Nic nie powinno w nim za bardzo uwierać ani cisnąć. But nie może też odstawać od stopy i być zbyt luźny.

Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli w bucie będzie za dużo miejsca, stopa będzie przesuwać się w prawo i w lewo. Nie spowoduje to ruchu płozą, a co najwyżej upadek.

Czy sztywność cholewki buta łyżwiarskiego jest ważna?

Podczas wyboru łyżew należy zwrócić szczególną uwagę na wysoką sztywność cholewki. But łyżwiarski powinien dobrze stabilizować kostkę. Cholewka w żadnym wypadku nie może wyginać się na boki! Zbyt „elastyczna” cholewka może doprowadzić do niebezpiecznych kontuzji.

Jaki rozmiar buta wybrać?

Najlepiej wybrać rozmiar łyżew idealnie dopasowany do stopy dziecka. Jeśli jednak zdajemy sobie sprawę, że za rok, kiedy dziecko z nich wyrośnie, nie będziemy w stanie kupić mu kolejnej pary – wówczas warto zdecydować się na łyżwy o jeden rozmiar większe.

Kupując większe łyżwy zwróćmy uwagę na to, aby były one wąskie i sznurowane. Podczas wiązania buta łyżwiarskiego będzie można wówczas mocniej zacisnąć buty, a kiedy stopa dziecka urośnie – rozsznurować je.

Ruchy stopą w przód i w tył można zniwelować zakładając dziecku grubszą skarpetkę lub wkładając odrobinę waty w paluszki. Jest to na pewno o wiele lepsze rozwiązanie niż zakup łyżew regulowanych, w których płoza jest nienaturalnie długa.

Łyżwy zapinane czy sznurowane?

W tym miejscu warto zadać sobie pytanie czy dziecko samo będzie chodziło na lodowisko i będzie potrafiło samodzielnie zawiązać sobie łyżwy. Jeśli ma poradzić sobie bez pomocy rodziców, to może warto rozważyć łyżwy z klamrami zamiast sznurowadeł.

Klamry mają jednak pewne wady. Zaciśnięcie ich na górze i na dole buta łyżwiarskiego spowoduje mocniejszy ucisk. Powoduje to otarcia i powstawanie pęcherzy podczas wykonywania ćwiczeń na lodzie. W przypadku sznurowadeł – ucisk ten rozkłada się równomiernie i występuje mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się otarć podczas jazdy.
Wysokość i kształt cholewki

Wybierając łyżwy warto też przyjrzeć się temu, w jaki sposób wykończona jest cholewka. Jeśli będzie ona zbyt wysoka, to przy każdym zgięciu kolana będzie ocierać tył stopy nad piętą. Cholewka powinna być więc odpowiednio wycięta i wyprofilowana.

Nauka jazdy na łyżwach powinna być dla dziecka frajdą a nie udręką, dlatego wybór odpowiednio dopasowanego sprzętu to priorytet!

Łyżwy